כאשר כנגד אדם נפתחו מספר תיקים בלשכת הוצאה לפועל, ניתן לפנות בבקשה אל ראש לשכת ההוצ"לפ לאחד את כלל התיקים לתיק אחד. לחץ כאן לקריאה על הדרכים והתנאים לסגירת תיק איחוד...
סגירת תיק איחוד בהוצאה לפועל
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

סגירתו של תיק איחוד בהוצאה לפועל

Hebrew

כאשר כנגד אדם נפתחו מספר תיקים בלשכת הוצאה לפועל על ידי נושיו השונים, יכול הוא לפנות בבקשה אל ראש לשכת ההוצאה לפועל בה נפתחו כנגדו מספר התיקים הרב ביותר לאחד את כלל התיקים לתיק אחד. תיק כזה יקרא תיק איחוד ובמסגרתו יעשה המאמץ להגיע להסדר עם כל הנושים במקביל.

ברור כי איחוד תיקים שכזה מקל רבות על החייב ולכן נקבעו תנאים שעליו לעמוד בהם כדי לזכות באיחוד תיקים שכזה על מנת למנוע את ניצול איחוד תיקים לרעה. כמו כן נקבעו מספר סוגי תיקים אשר לא ניתן לצריף לתיק איחוד:                            

  • תיקים העוסקים בחובות משכנתא
  • תיקי חובות בגין דמי מזונות
  • תיקים שאינם בעניינים כספיים
  • תיקי שטרות חוב, כולל המחאות (צ'קים), שהחייב הגיש התנגדות להם לבית המשפט והעניין עדיין לא הוכרע שם

מאמר זה בא לבחון את הדרכים העומדות בפני חייב להביא לסגירת תיק איחוד שכזה.

לקבלת סיוע משפטי ללא כל התחייבות מצידך, לחץ כאן: יעוץ משפטי
או צור קשר עם נציגי המשרד בטלפון:
03-5759008

פיזור תיק איחוד

דרך אחת להביא לסגירת תיק איחוד היא להגיש בקשה לראש ההוצאה לפועל לפזר את תיק האיחוד ולאחר מכן להגיע להסדר עם כל נושה בנפרד שבעקבותיו הלה יסגור את התיק שפתח כנגד החייב.

לאחר שעלה בידי החייב להביא באופן זה לסגירת כלל התיקים, נותר הוא למעשה ללא חובות וחופשי לפתוח דף כלכלי חדש בחייו. לרוב יפעל חייב בצורה כזו רק לאחר שבירר תחילה עם כל נושה בנפרד אם יוכלו להגיע להסדר נפרד איתו באם יפוזר כך תיק האיחוד.

מובן כי חייב הפועל באופן כזה נוטל סיכון שכן אם לא יצליח בסופו של יום להגיע להסדרים עם כל הנושים, יוותר עם תיקים הפתוחים כנגדו, במסגרתם ימשיכו הנושים לבקש הפעלת סנקציות כנגדו.

סיכוייו של חייב להגיע להסדרים עם נושיו גדלים ברוב המקרים לאחר שבוצע איחוד תיקים שכן אז הופכים הנושים מודעים להיקף האמיתי של חובותיו ומבינים שכדאי להם להסתפק בהשבת חלק מהכספים המגיעים להם כעת לפני שהנתח שיוכלו לזכות בו יצטמצם עוד יותר.

האם ניתן להביא לסגירת תיק איחוד על-ידי בקשה לראש ההוצאה לפועל?

לעיתים סבורים חייבים כי מכיוון שתיק האיחוד נפתח כתוצאה מבקשה שהגישו לראש ההוצאה לפועל, יוכלו להביא לסגירתו על ידי בקשה נוספת לראש ההוצאה לפועל שתביא לסגירת התיק.

חייבים שכאלה סבורים שכך יוכלו לאלץ למעשה את הנושים לקבל את ההסדרים המוצעים להם לאחר שהתבררה להם התמונה הכוללת והבינו מה החלק המרבי מהכספים המגיעים להם בו יוכלו לזכות.

אפשרות שכזו אינה עומדת לחייב. ראש ההוצאה לפועל אינו מוסמך לאשר הסדרים ולא יוכל להורות על סגירת התיק לפני שכל הנושים קיבלו את התנאים המוצעים להם.

משא ומתן עם נושים

לאחר שנפתח תיק איחוד הסכומים החודשיים להם זוכים הנושים יהיו בוודאי קטנים ביותר. הנושים מודעים כעת למצבו הכלכלי האמיתי של החייב ולכלל הנושים המבקשים כמותם את התשלום המגיע להם.

קיימים תנאים המשפרים את סיכוייו של חייב להגיע להסדר עם נושה. ככל שלחייב יותר נושים, כלל חובותיו גבוה יותר ואמצעי התשלום העומדים לרשותו קטנים יותר גדלים סיכוייו מו"מ מוצלח עם נושה שכן הלה יעדיף לזכות בחלק, ולו קטן, מהמגיע לו מאשר להסתכן באי גבייה בכלל.

אדם מבוגר או חולה יוכל להגיע לתוצאות טובות יותר במו"מ, מסיבות ברורות. עקרונית קל יותר להגיע להסדרים עם נושים פרטיים מאשר עם גופים (ציבוריים-כגון הביטוח הלאומי או אחרים- כגון בנקים). אך גם אלה עשויים להפגין גמישות גדולה מהצפוי.

לעיתים סבור חייב כי במצבו הכלכלי הנוכחי לא יוכל להרשות לשכור שירותיו של עורך דין אך כדאי לזכור כי ייצוג של עורך דין המצוי בתחום ולו ניסיון בטיפול בהליך סגירת תיק איחוד יביא לתוצאות טובות בהרבה מאשר יוכל להגיע אליהן בכוחות עצמו.

קיראו בהרחבה על: התנגדות לביצוע שטר

לקבלת סיוע משפטי מיידי ללא כל התחייבות, לחץ: יעוץ משפטי
או צור קשר עם נציגי המשרד בטלפון:
03-5759008

כאשר כנגד אדם נפתחו מספר תיקים בלשכת הוצאה לפועל, ניתן לפנות בבקשה אל ראש לשכת ההוצ"לפ לאחד את כלל התיקים לתיק אחד. לחץ כאן לקריאה על הדרכים והתנאים לסגירת תיק איחוד...