מרכז המידע הגדול בישראל לנושאי פשיטת רגל - מקבץ פסקי דין מעניינים בנושא פשיטת רגל בישראל...
פסקי דין בנושא פשיטות רגל
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

פשיטת רגל - פסקי דין והכרעות בית המשפט בישראל

Hebrew

בתי המשפט בישראל עוסקים במקרים רבים ומגוונים של פשיטות רגל, מהם ניתן ללמוד דברים רבים בנושא פשיטות רגל והתייחסות המערכת המשפטית לנושא.

להלן מספר פסקי דין מעניינים שקיבצנו לכם בנושא.

לקבלת סיוע של עורך דין מקצועי ליחצו: יעוץ משפטי לפושטי רגל

פסק דין גיל נגד דרזנר ואח' - ע"א 5388/07

משפט זה עסק בפושט רגל (יורם גיל) אשר השאיר אחריו גופים רבים להם היה חייב כסף לאחר ההודעה בדבר פשיטת הרגל, והמשיך לנהל את חייו הפרטיים ברווחה ואף באופן ראוותני.

פושט הרגל נתבע על ידי הגופים השונים להם היה חייב את הכספים וביקש לפרוס את התשלומים ולחייבו באופן עיתי. בית המשפט נדרש להחליט בנושא. 

במהלך משפט זה דחה בית המשפט את בקשתו של פושט הרגל (בערעור) לחיוב בתשלומים עתיים לאחר שהוכרז כפושט רגל, וזאת מפני שבית המשפט סבר כי רמת החיים הגבוהה בה ניהל את חייו פושט הרגל (נסיעות תכופות לחו"ל, לימודים במכללה פרטית וכו') בנוסף לנכסים רבים אשר היו בידיו והיו ניתנים למימוש, ובהתאם לכך שלא הגיש דו"חות מתאימים לרשויות אודות הכנסות / הוצאות במהלך השנים, כל אלה פעלו לרעתו של פושט הרגל.

בית המשפט קבע, כי פושט רגל המנסה להתחמק מתשלום חובותיו על אף כי יש באפשרותו לעשות כן, ישלם על פי הנכסים שברשותו והזכיר כי על פושט רגל להתנהג בהתאם למצבו, ועליו לדאוג בראש ובראשונה לשלם לאלה אשר מחכים לכספם.

פסק דין אורי נגד הכונס הרשמי - ע"א 9108/09

במסגרת הליך פשיטת רגל כונסים את נכסיו של פושט הרגל על מנת להחזיר את החוב.

משפט זה עסק באדם אשר הוכרז כפושט רגל והיה חייב תשלום בגובה מסוים, כאשר הנאמן רצה לקחת את יתרת הסכום מתוך מתנות החתונה שקיבל פושט הרגל שהתחתן באותה העת.

בית המשפט פסק נגד כוונת הנאמן לקחת את מתנות חתונתו של פושט רגל ככיסוי לפיגור תשלומי פושט הרגל וטען כי על אף ומתנות החתונה מהוות נכס שאכן שייך כעיקרון לנאמן, מתקיימת כאן פגיעה בצד שלישי והיא הכלה אשר מתנות החתונה שייכות גם לה.

השופט קבע, כי מתקיימת במקרה זה פגיעה בכבוד האדם, הן מבחינת הכלה שמקבלת מתנות ביום חתונתה, והן מבחינת האורחים המבקשים לתת מתנה לזוג, ולכן אין להשתמש בנכסים אלו לשימוש הנאמן וכי נדרש להשיג את יתרת סכום התשלום של פושט הרגל באמצעים אחרים שלא יפגעו בצד שלישי.

פסק דין ח'אלד נגד הכנ"ר - ע"א 001201/07


משפט זה עסק באדם שהצטברו לו חובותיו לכדי חצי מיליון ¤, אשר ביקש מבית המשפט להתחיל תהליך של פשיטת רגל.

בית המשפט פסק נגד בקשתו ולא חשב שנכון להכיר באדם כפושט רגל בעיקר מחמת חוסר תום הלב של האדם בבקשתו להיות מוכר כפושט רגל.

אותו אדם ניסה להקים את החברה שלו מספר פעמים וכשל וביהמ"ש טען כי זה לא אחראי לייצר חובות חדשים, כך על פי הפסיקה: "אף שאין בכשלון בעסק אחד (ואפילו יותר) כדי להצביע על חוסר תום לב, הרי שכאשר המעשה חוזר על עצמו עוד ועוד, כשהחייבת ובעלה יוצרים חובות, נוטשים את נושיהם ועוזבים אותם לאנחות על מנת להוליד חובות ונושים חדשים במקום אחר, בכך יש משום חוסר תום לב בניהול העסקים".

ניתן לראות ממקרה זה, כי עצם ההגעה למצב של חובות כבדים, אינו בהכרח יזכה אתכם בזכות להכרה כפושטי רגל וכי גם לתהליך ולצורת התנהלותכם העסקית ישנה משקל בהכרעה. 

לסיכום, פסקי דין בנושא פשיטת רגל הינם פעמים רבות פסקי דין מורכבים המחייבים יעוץ משפטי איכותי. במקרה ונדרשתם להליך משפטי שכזה, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בתחום על מנת לקבל סיוע משפטי מדויק החל מהרגע הראשון לליווי התהליך.

קיראו בהרחבה: הגנה על אלה המתקשים לעמוד בהחזרי המשכנתא

לקבלת סיוע של עורך דין מקצועי ליחצו: יעוץ משפטי לפושטי רגל